Başvuru Kullanıcı Adı : Şifre :
Mikroçip No Arama
  
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
HAYVAN KAYIT SİSTEMİ

Sık Sorulan Sorular

1-Tüm gün, tüm İstanbul'a hizmet veriyor musunuz?


Evet. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alo 153 hattı arandığında, İstanbul genelinde, 7 gün 24 saat nöbetçi ekibimizle, yaralı ve tedaviye muhtaç sahipsiz hayvanlar alınmakta ve sonrasında tedavileri yapılmaktadır.


2-Kısırlaştırma için aşı mı yapıyorsunuz? Bu işlem sonrası hayvan ne kadar süre ile yavrulamaz?


Aşı veya ilaçlar ile kalıcı şekilde bir kısırlık sağlanamamaktadır. Kısırlaştırma işlemi; genel anestezi altında özellikle yumurtalık ve testislerin ameliyat ile
alınması şeklinde yapılmaktadır. Bu operasyon sonrası hayvan ömrü boyunca yavru yapmayacaktır.


3-Hayvanların kulaklarına neden küpe takılıyor?


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğümüzce kısırlaştırılmış köpeklere küpe işaretleyici olarak takılmaktadır. Bu işaret dış bakıda hayvanın kısırlaştırıldığını, kuduz aşılarının yapıldığını, mikroçip takılıp kayıt altına alındığını ifade etmektedir.


4-Köpeğin kulağında küpe olması ısırmayacağı anlamına mı gelir?


Hayır. Köpeğin kulağında küpe olması, bu köpeğin kısırlaştırıldığı, kuduz aşılarının yapıldığı, mikroçip takılıp kayıt altına alındığını gösterir. Ancak, kısırlaştırılan köpeklerin cinsiyet hormonu aktiviteleri oldukça azalacağından, hayvanın genel mizacında bir yumuşama ve saldırganlığında da azalma görülmektedir.

 

5- Sokakta baktığım köpeği  kısırlaştırmak için Geçici Hayvan Bakımevine getirebilir miyim?


Evet. Randevu alınarak, Geçici Hayvan Bakımevlerimize getirdiğiniz sokak hayvanları için kısırlaştırma hizmeti verilmektedir. İlçe Belediyenizde Geçici Hayvan Bakımevi var ise aynı hizmeti ücretsiz olarak oradan da alabilirsiniz.


6-Sadece dişi köpekler mi kısırlaştırılıyor?


Hayır. Çiftleşme ve çoğalmada dişi köpekler kadar erkek köpeklerin de rolü olduğundan, hem dişi hem de erkek köpekler kısırlaştırılmaktadır. 


7- Geçici Hayvan Bakımevinden köpek sahiplenmek istiyorum. Köpek sahiplendiriyor musunuz? Ne yapmam gerek? Ücretli mi?

 

Mesai saatleri içerisinde Geçici Hayvan Bakımevlerimize gelerek dolduracağınız form sonrası uygun görüldüğü takdirde herhangi bir ücret ödemeden kimlik fotokopinizle köpek sahiplenebilirsiniz.


8-Sokak köpeğine araba çarptı kaçtı, yaralı yatıyor, bağırıyor. Onu alabilir misiniz?


Evet. Alo 153 Beyaz Masa’yı arayarak; olay yerinin adresini ve hayvanın yanında bulunan kişinin iletişim bilgilerini verdiğiniz takdirde, 7 gün 24
saat nöbetçi ekibimizle, yaralı ve tedaviye muhtaç sokak hayvanları alınmakta ve sonrasında tedavileri yapılmaktadır.


9- Sokağımızda küpeli hayvan başka hayvanlarla çiftleşiyor, kısır hayvan çiftleşir mi?


Kısırlaştırılmış hayvan genellikle çiftleşmez. Ancak çok nadir olmak üzere böbrek üstü bezlerinden salgılanan cinsiyet hormonları etkisiyle çiftleştikleri
görülebilmektedir, fakat hiçbir şekilde yavrusu olmayacaktır.


10-Kedimi/ köpeğimi kısırlaştırmak için en uygun zaman ne zamandır?

 

Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebilmekle beraber ilk kızgınlığını (çiftleşme isteği) müteakiben, 6-7 aylıktan büyük kedi/köpeklerin kısırlaştırılması uygun görülmektedir.


11-Kedime/ köpeğime aşı yaptırmak zorunda mıyım? Aşı yaptırmazsam bir zararı olur mu?


Birçok ölümcül hastalığa karşı,  kedi ve köpeklere zamanında aşı yapılarak bağışıklık kazanmaları sağlanmaktadır. Zamanında aşı yaptırılmadığı takdirde telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları yaşanabilmektedir.


12-Geçici hayvan bakımevlerinde Gönüllü olarak çalışmak istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir?


Hayvan Gönüllüsü olmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvuru yapılmalıdır. Alacağınız kurs sonrası başarılı olanlar Yerel Hayvan Gönüllü Kartı alarak Geçici Hayvan Bakımevlerinde Hayvan Gönüllüsü olarak bizlere destek olabilirsiniz.


13-Sokak köpeklerini uyutuyor musunuz?


Hayır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde, gerekli tedavi ve kısırlaştırılma işlemleri sonrası küpe takılan ve sahiplendirilemeyen köpekler alındıkları ortama geri bırakılmaktadır.


14-Bu köpekleri satıyor musunuz?


Hayır. Hiçbir Birimimizde köpek sahiplendirme karşılığı ücret alınmamaktadır.


15- Bu hayvanı yolda bulduk size getirdik. Gerekenleri yapıyor musunuz? Mama ve su veriliyor değil mi?


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde, Veteriner Hekimlerimiz
gözetiminde, hayvanların sağlık ve refah seviyeleri gözetilip mama ve su verilerek, gerekli tedavileri ve kısırlaştırılma işlemleri yapılması sonrası tedavileri bitenler
alındıkları ortama geri bırakılmaktadır.


16-Yakaladığınız hayvanları neden bırakıyorsunuz?


Kedi ve köpeklerin uzun süre kafeslerde bakılması etolojik ve fizyolojik yapılarına uygun değildir. Bu sebeple 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanununa göre hayvanlar alındıkları yere tekrar bırakılmak mecburiyetindedir. Ancak yaşlı, hasta ve sakat sahipsiz hayvanların Hayvan Bakımevi Birimlerimizde uzun süre bakımı yapılabilmektedir.


17-İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kedi Bakımevi var mı?


Hayır. Kedilerin uzun süre kafeslerde bakılması etolojik ve fizyolojik yapılarına uygun olmaması sebebi ile Kedi Bakımevimiz bulunmamaktadır.


18- Hangi tür hayvanlara hizmet veriyorsunuz? Kuşlara da hizmet veriyor musunuz?


Fatih Hayvan Aşı ve Tedavi Biriminde; kuşlar da dâhil sahipli sahipsiz tüm hayvanlara sağlık hizmeti verilmektedir.


19- Hastaneniz Fatih Belediyesine mi bağlı?


Hayır. İtfaiye Caddesi Suyolu Sokak No:1 Fatih adresli Hayvan Aşı ve Tedavi Birimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermektedir.


20-Traş ve mama satışı var mı?


Hayır. Traş ve mama satışı hizmetimiz bulunmamaktadır.


21-Bizim sokakta çok köpek var, onları topluyor musunuz?


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, İlçe Belediyeler ve Hayvan
Gönüllüleri ile koordineli olarak, sahipsiz sokak hayvanlarının toplanması, aşılanması, kısırlaştırılması, çip ve küpe takılıp kayıt altına alınması, tedavisi biten
ve sahiplendirilemeyen hayvanların alındığı ortama bırakılma çalışmaları tarafımızca yürütülmektedir.


22-Yaralı hayvan var gelip alır mısınız?


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, İlçe Belediyeler
ve Hayvan Gönüllüleri ile koordineli olarak, yaralı sokak hayvanları alınıp tedavi ve rehabilite edilmekte, tedavisi bitenler alındığı ortama geri bırakılmaktadır.


23-Kedi/köpek üretimi yapıyor musunuz?


Hayır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak hayvan üretimi yapılmamakta, bilakis sokaklardaki hayvan popülasyonunun azalması yönünde kısırlaştırma faaliyetleri sürdürülmektedir.


24-Köpekler için eğitim veriyor musunuz?


Hayır. Köpek eğitimi hizmetimiz yoktur. Bu amaçla özel köpek eğitim merkezleri tercih edilebilir.


25-Geçici Hayvan Bakımevlerinde pansiyon hizmetiniz var mı?


Hayır. Geçici Hayvan Bakımevlerimizde pansiyon hizmeti verilmemektedir.


26-Bizim mahallede kedilerin burnu akıyor ne yapabiliriz?


Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için mesai saatleri dâhilinde Veteriner Hekimlerimizle görüşebilirsiniz (0212 453 73 71).


27-Hayvan besleme konusunda bilgi verebilir misiniz?


Beslenme konusu, hayvanın yaşına, cinsine, türüne göre farklılık gösterebilmektedir.Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için mesai saatleri dâhilinde Veteriner Hekimlerimizle görüşebilirsiniz (0212 453 73 71).


28-Kedi ve Köpeklerin aşılarına ne zaman başlamalıyız?


Kedi ve köpeklerinizi ilk aldığınız zaman bir Veteriner Hekim tarafından muayene edilmesi yerinde olacaktır. Veteriner hekiminiz hayvanınıza
uygun aşı takvimi belirleyecektir. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için mesai saatleri dâhilinde Veteriner Hekimlerimizle görüşebilirsiniz (0212 453 73 71).


29-Kedi/köpek ne zaman kızgınlık (çiftleşme isteği) gösterir?


Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebileceği gibi genellikle kedi ve köpekler yaklaşık 6 aylıkken kızgınlık göstermeye başlarlar. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için mesai saatleri dâhilinde Veteriner Hekimlerimizle görüşebilirsiniz (0212 453 73 71).


30-Kedi/köpek yavruları kaç aylıkken anne sütünü bırakabilir?


Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebileceği gibi genellikle kedi ve köpekler yaklaşık 5-7 haftalık olduklarında
anne sütünü bırakırlar. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için mesai saatleri dâhilinde Veteriner Hekimlerimizle görüşebilirsiniz (0212 453 73 71).